Accueil » Stráže » Slyšeli jste někdy o gaslightingu? Manipulační taktika, kterou byste měli znát, abyste se vyhnuli jejímu chycení do pasti.

Slyšeli jste někdy o gaslightingu? Manipulační taktika, kterou byste měli znát, abyste se vyhnuli jejímu chycení do pasti.

Setkali jste se někdy se situací, kdy jste cítili neustále zmatení a pochybovali o své paměti, vnímání nebo příčetnosti?

Pokud je odpověď kladná, pak je docela dobře možné, že jste se stali obětí rafinované, ale destruktivní techniky psychologické manipulace známé jakogaslighting .‘

Tento termín, inspirovaný divadelní hrou a následným filmem Plynová lampa z roku 1938, je zajímavým a zároveň znepokojivým pojmem, v němž jde především o moc, podvod a kontrolu.

Tento článek přináší poučný průzkum světa gaslightingu a nabízí cenné poznatky o tom, co je to jak funguje, jaký má dopad na duševní zdraví a jak se s ním vypořádat. .

Pochopení tohoto pojmu je klíčové, protože může číhat v osobních vztazích, na pracovištích, a dokonce i ve společnosti jako celku.

Připravte se tedy, že se ponoříme do složitostí gaslightingu a osvětlíme vám jeho techniky, příklady ze života a mechanismy, jak se s ním vyrovnat.

Přečtěte si také  Procházení soumraku vašeho chlupatého přítele: Tipy pro péči o psího seniora

Doufáme, že vám tyto informace pomohou takové scénáře rozpoznat a účinně se s nimi vypořádat. Vydejme se na tuto poučnou cestu společně!

Úvod do gaslightingu

Pochybovali jste někdy o svém vlastním vnímání, paměti nebo příčetnosti? Pokud ano, je možné, že jste se stali obětí manipulativní psychologické taktiky, která se nazývá gaslighting .

Tento termín je odvozen z divadelní hry a pozdějšího filmu Plynová lampa z roku 1938, kde manžel manipuluje svou manželkou tak, že se domnívá, že přichází o rozum.

Pochopení pojmu gaslighting

Gaslighting je forma emocionálního a psychického zneužívání, kdy osoba, často narcista nebo sociopat, rafinovaně manipuluje druhou osobou, aby ji přiměla zpochybnit její vlastní realitu, paměť nebo vnímání.

Cílem je destabilizovat oběť a podkopat její víru ve vlastní vnímání. , čímž nad nimi v konečném důsledku získávají kontrolu a moc.

@getthemindright

Přečtěte si také  Vizuální test: Dokážete do 30 vteřin rozpoznat všechny číslice "989" skryté mezi číslicemi "689"? Výzva přijata!

Gaslighting je jednou z nejškodlivějších forem manipulace, která se často vyskytuje ve vztazích, v nichž dochází ke zneužívání. 🚨🤕 #gaslighting #gaslight #narcisista #narcisismus #toxickývztah #manipulace

Emocionální klavír pro duši (inspirativní hudební podklad) – Nebojácné motivační instrumentálky

Techniky používané při gaslightingu

Ti, kteří používají gaslighting často používají různé taktiky, včetně popírání, popírání a přesměrování.

Mohou například popírat, že k události vůbec došlo, popírat svá předchozí tvrzení nebo odvádět hovor jinam, aby zpochybnili důvěryhodnost oběti.

Oběť může časem začít pochybovat o své paměti a zpochybňovat své vnímání.

Příklady gaslightingu z reálného života

Příklad gaslighting v osobním vztahu může být partnerovo důsledné popírání zneužívajícího chování a obviňování oběti z toho, že si špatně pamatuje nebo přehání.

Na pracovišti může šéf zlehčovat úspěchy zaměstnance a zároveň zveličovat jeho chyby, což vede zaměstnance k pochybnostem o jeho schopnostech a výkonnosti.

Dopad gaslightingu na duševní zdraví

Gaslighting může mít vážné důsledky pro duševní zdraví. Oběti mohou trpět úzkostmi, depresemi a ztrátou sebeúcty.

Přečtěte si také  5 geniálních nápadů na rozdělení místností, kterým neodoláte

Mohou se cítit neustále zmatené a žít ve stavu neustálých pochybností o sobě samých. . V závažných případech to může vést až k psychickému zhroucení nebo dokonce k sebevražedným myšlenkám.

Jak se vypořádat s gaslightingem

Rozpoznání gaslighting je prvním krokem k jeho řešení. Pokud se domníváte, že jste vystaveni gaslightingu, je důležité důvěřovat svým instinktům a vyhledat pomoc.

Podpora přátel, rodiny nebo odborníka na duševní zdraví může být při zvládání této formy zneužívání klíčová.

Doufáme, že tento článek vnesl světlo do zákeřné praxe gaslighting .

Pokud vy nebo někdo z vašich známých trpí touto formou manipulace, je důležité si uvědomit, že to není vaše vina a že pomoc je dostupná.

Pomohl vám tento článek pochopit, co je gaslighting? Pokud ano, zvažte jeho sdílení na svých sociálních sítích, abyste rozšířili povědomí o této škodlivé taktice.

mm
O autorze, Daniel
S Gabistretch se snažím vybírat a nabízet vám ty nejlepší zprávy současnosti, a to jak o Qi a testech osobnosti, tak o denních zprávách. Každé ráno také zveřejňuji horoskop dne.