Accueil » Domácí zvířata » Proč vaše starší kočka sténá po jídle? Co se ti snaží říct?

Proč vaše starší kočka sténá po jídle? Co se ti snaží říct?

Jak naše kočky stárnou, často vykazují změny ve svém chování, které mohou být někdy matoucí nebo dokonce znepokojivé.

Jednou z běžných změn, kterých jste si mohli všimnout, je jejich sklon k nadměrnému vykání nebo hlasitému projevu, zejména po jídle . Ale co to znamená? Je váš milovaný mazlíček v nouzi? Nebo je to prostě běžná součást jejich procesu stárnutí?

V tomto článku se ponoříme do tohoto chování, abychom vám lépe porozuměli tomu, proč k tomu může dojít.

Naším cílem je vybavit vás znalostmi a pochopení pro nejlepší péči o vaši starší kočku během této etapy jejich života.

Takže se pohodlně usaďte, relaxujte a pojďme společně prozkoumat fascinující svět kočičího chování.

Pochopení chování vaší starší kočky

Jak kočky stárnou, mohou vykazovat různé změny chování, včetně sklonu k nadměrnému vykání nebo hlasitému projevu, zejména po jídle.

Přečtěte si také  Objevte radost z adopce psího seniora: Jak je přivítat ve svém domově

To může být pro majitele domácích zvířat matoucí a znepokojující. Je to důležité pochopit, že toto chování není nutně známkou úzkosti ale může to být známkou základního zdravotního problému.

Pozorování chování vaší kočky a pochopení možných důvodů za tím vám může pomoci postarat se o svého chlupatého přítele co nejlépe.

Role stavů souvisejících s věkem

Jedním z hlavních důvodů, proč může starší kočka po jídle ječet, jsou stavy související s věkem, jako je např syndrom kognitivní dysfunkce (CDS) .

Podobně jako Alzheimerova choroba u lidí může CDS způsobit dezorientaci, zmatenost a změny v chování. Vaše kočka se může po jídle cítit dezorientovaná a v důsledku toho začít ječet.

Příkladem toho může být 15letá kočka mého souseda, Whiskers, která začala po jídle ječet, když se u něj vyvinulo CDS.

Fyzické nepohodlí a bolest

Dalším důvodem tohoto chování může být fyzické nepohodlí nebo bolest. Podmínky jako např artritida nebo zažívací problémy mohou vaší starší kočce znepříjemnit jídlo.

Přečtěte si také  Kolik je vaší kočce let v lidských letech? Jste zvědaví, jak to zjistíte?

Kňučení po jídle by mohlo být jejich způsobem, jak vyjádřit toto nepohodlí. Ve skutečném případě začala starší kočka mého přítele, Fluffy, po jídle ječet, když se u ní objevila artritida.

Smyslový úpadek

Senzorický pokles je dalším faktorem, který může u starších koček vést k ječení. Jak kočky stárnou, mohou zažít upadají v jejich smyslech zraku, sluchu a čichu. .

Po jídle mohou pociťovat dezorientaci nebo úzkost kvůli těmto smyslovým změnám, které vedou k vytí. Například kočka mé tety, Tygr, začala po jídle ječet, když se mu začal zhoršovat zrak.

Kdy vyhledat veterinární pomoc

Zatímco občasné vykání po jídle nemusí být důvodem k obavám, časté nebo intenzivní vytí může být známkou základního zdravotního problému.

Je to důležité poraďte se se svým veterinářem pokud toto chování přetrvává nebo pokud si všimnete jiných změn v chování, stravovacích návycích nebo celkovém zdraví vaší kočky.

Přečtěte si také  Zařiďte, aby vaše kotě vrnělo, pomocí těchto základních tipů pro péči!

Váš veterinář může diagnostikovat jakékoli potenciální zdravotní problémy a doporučit vhodnou léčbu nebo behaviorální zásahy.

Pamatujte, že každá kočka je jedinečná a co může být normální chování pro jednu, nemusí být pro druhou. Vždy sledujte svého kočičího přítele a nikdy neváhejte požádat o odbornou radu, když máte pochybnosti.

Závěr

Závěrem lze říci, že starší kočka může po jídle skučet z různých důvodů, od stavů souvisejících s věkem a fyzického nepohodlí až po smyslový úpadek. Pochopení těchto potenciálních příčin vám může pomoci uspokojit potřeby vaší kočky a poskytnout jim tu nejlepší možnou péči.

Pomohl vám tento článek? Pokud ano, neváhejte to sdílet na svých sociálních sítích a pomozte ostatním majitelům koček lépe porozumět svým chlupatým kamarádům!

mm
O autorze, Daniel
S Gabistretch se snažím vybírat a nabízet vám ty nejlepší zprávy současnosti, a to jak o Qi a testech osobnosti, tak o denních zprávách. Každé ráno také zveřejňuji horoskop dne.