Accueil » Zprávy » Odhalení skrytého tyrana: Jak gaslighting napadne vaše přátelství

Odhalení skrytého tyrana: Jak gaslighting napadne vaše přátelství

Vítejte u tohoto poučného článku o málo diskutovaném tématu, které dnes ovlivňuje mnoho vztahů – plynové osvětlení . I když tento termín může znít neznámě, chování, které popisuje, je bohužel až příliš běžné.

Pocházející z filmu z roku 1944 ‚Gaslight ‚, odkazuje na typ psychologická manipulace kde je člověk nucen zpochybňovat vlastní zdravý rozum, paměť nebo vnímání.

I když je často spojován s romantickými vztahy, gaslighting se může objevit i v rámci přátelství což z něj dělá všudypřítomný a často přehlížený problém.

Tento článek si klade za cíl osvětlit tuto jemnou formu šikany, pomoci vám rozpoznat její příznaky, pochopit její dopad a naučit se, jak se chránit a udržovat zdravý společenský kruh.

Čtěte dále, abyste hlouběji porozuměli této neviditelné formě šikany a pamatujte, že znalosti jsou moc.

Přečtěte si také  Test osobnosti: Sušené květiny, které si vyberete, prozradí, co je pro vás v životě nejdůležitější!

Podle pochopení plynového osvětlení můžeme se lépe vybavit, abychom se s tím vypořádali a pomohli lidem kolem nás, kterých by se to mohlo týkat.

Pojďme se tedy ponořit a odhalte zákeřný svět gaslightingu !

Co je to gaslighting?

Když přemýšlíte o šikaně, můžete si představit fyzické konfrontace nebo veřejné ponižování. Existuje však jemnější forma manipulace, která může být stejně škodlivá – plynové osvětlení .

Termín gaslighting pochází z filmu „Gaslight“ z roku 1944, kde muž zmanipuloval svou ženu, aby uvěřila, že se zblázní.

V dnešním kontextu odkazuje na psychologická manipulace, aby někdo zpochybnil svůj vlastní zdravý rozum, paměť nebo vnímání.

Gaslighting v kruzích přátel

Často myslíme na gaslighting v kontextu násilných romantických vztahů. Je však nezbytné si uvědomit, že taková manipulace může existovat i uvnitř kruhy přátel .

Přátelé, kteří zapalují plyn, mohou používat taktiky, jako je odmítání vašich pocitů, popírání událostí, které se kdy odehrály, nebo nenápadné přesouvání viny na vás.

Přečtěte si také  Přestaňte na budíku mačkat tlačítko odložení! Řekneme vám proč!

Pozorování známek gaslightingu

Gaslighting může být rafinovaný a manipulativní, což ztěžuje jeho identifikaci. Mezi příznaky, na které je třeba si dávat pozor, patří neustálý pocit, že jste neustále přemýšlení, přecitlivělost nebo pocit, že se vždy mýlíte.

Například přítel, který vás opaluje, může důsledně popírat zraňující poznámky, což vás přiměje zpochybnit vlastní paměť nebo úsudek.

Vliv plynového osvětlení

Dopad gaslightingu na duševní zdraví člověka může být vážný. Může vést k pocitům zmatenosti, úzkosti, deprese a nízkého sebevědomí.

V extrémních případech může dokonce někoho přimět zpochybnit vlastní realitu. Je to ekvivalent an neviditelný tyran který vás pomalu citově a duševně vyčerpává.

Jak se vypořádat s plynovým osvětlením

Pokud se domníváte, že v kruhu svých přátel dostáváte plyn, je nezbytné podniknout kroky k vlastní ochraně.

Za prvé, důvěřujte svým pocitům a vnímání. Pokud se vám něco nezdá, pravděpodobně to tak není.

Přečtěte si také  Vizuální hlavolam: Pouze orlí oči najdou 597 z 591 za 15 sekund! Dokážete překonat čas?

Za druhé, vyhledejte podporu u důvěryhodných přátel nebo rodinných příslušníků, kteří mohou potvrdit vaše pocity.

Nakonec zvažte vyhledání odborné pomoci, jako je terapie, abyste se zorientovali ve svých pocitech a rozhodli se pro nejlepší postup.

Gaslighting je forma psychologická manipulace, která může nastat v jakémkoli vztahu včetně kruhů přátel.

Uvědomit si tuto formu šikany je prvním krokem k vlastní ochraně a udržení zdravého sociálního kruhu. Pamatujte, že každý si zaslouží přátelství, která jsou postavena na respektu, čestnosti a vzájemné důvěře.

Pomohl vám tento článek lépe porozumět gaslightingu? Pokud ano, neváhejte to sdílet na svých sociálních sítích, abyste pomohli ostatním, aby si uvědomili tohoto neviditelného tyrana v kruzích přátel.

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.